Logo Sportowo Zakręceni czarne

Jaki plecak w góry?

Czas czytania: 6 min

W tym przypadku, na szczęście nie ma jednej odpowiedzi! Czemu na szczęście? Górskie przygody mogą być jednodniowe, wielodniowe, prowadzone we wiosnę, lato, jesień czy zimę, ale również mogą mieć charakter wspinaczkowy. Na każdy z tych rodzajów wycieczek warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, nic nie ułatwia tego, jak dobrze dobrany plecak turystyczny!

Wiemy, że obecnie wybór jest tak ogromny, że wręcz ciężko z wyborem odpowiedniego plecaka. Poniżej znajdziesz odpowiedź na to, jaki plecak do gór powinieneś wybrać!

Jaki plecak w góry?

Jaki plecak turystyczny wybrać w góry?

Plecak, obok butów, to najważniejszy element wyposażenia turysty górskiego. Odpowiednio dobrany plecak powinien pozwolić Ci na spakowanie wszystkich niezbędnych rzeczy, ale również tych, które mogą się przydać w najmniej spodziewanych momentach.

Zadaj sobie pytanie, jakie wędrówki górskie preferujesz, lub jakie planujesz i ile zajmą Ci czasu.

  • Jeden dzień w górach to często krótki (ale nie zawsze) spacer, na który wystarczy plecak 10-35 litrowy.
  • Wyjazdy kilkudniowe wymagają większego i dokładniejszego przygotowania, tutaj niezbędny może okazać się 40, a nawet-50 litrowy plecak.
  • Planujesz wielodniowy “wypoczynek” w warunkach górskich? Nie obejdzie się bez plecaka 50-80 litrowego!

Plecak 50-litrowy zda się w jednodniowych spacerach, ale czy na pewno musisz dźwigać dodatkowy ciężar bez powodu? Chyba że jesteś tak uprzejmy i nosisz rzeczy drugiej połówki.

Warto kierować się zasadą, gdzie mniej i lżej znaczy lepiej. Wędrówka po wielu godzinach marszu nie będzie męczyć, a tym samym barki nie będą wołały o przerwy w noszeniu.

Przygotowanie do górskich wędrówek a ilość litrów w plecaku

Górska wędrówka latem wymaga mniejszego przygotowania sprzętowego niżeli w trakcie zimy. Na okres ciepły wystarczą dobre buty, plecak z podstawowym prowiantem, napojami i awaryjna odzież. Zima zmienia podejście do górskich wędrówek o 180 stopni. Tutaj nie ma miejsca na błędy, a złe przygotowanie może skończyć się tragedią. W okresie zimowy należy zabrać ze sobą: buty, raczki bądź raki – w zależności od obranego terenu, odzież termiczną (zalecamy spakować dodatkowy komplet, w schronisku zmiana przepoconego na suchy jest jak zbawienie!), kurtkę, rękawiczki, czapkę, odpowiednią ilość prowiantu i napojów, zalecamy również spakować zastrzyki energii w postaci różnych słodyczy, jak i coli/pepsi czy innych słodkich płynów.

Jak widzisz, zmiana okresu wędrówek wymaga zupełnie innego przygotowania, stąd też duża różnica w zaleceniach co do pojemności plecaku turystycznego. Zalecamy jednak, aby dopasować litraż w zależności od preferencji.

Pamiętaj, aby za każdym razem spakować apteczkę, wystarczy ta, którą znajdziesz w samochodzie. Nigdy nie wiesz, czy nie doznasz urazu w trakcie wędrówki, a apteczka może Ci w tym pomóc. W niektórych przypadkach zarówno w okresie letnim, jak i zimowym może Ci się przydać kask oraz czekan (bądź dwa). Nie zapomnij przygotować się i sprawdzić trasę w internecie, na pewno ktoś się nią poruszał i poinformował o warunkach panujących na trasie.

WAŻNE – przeczytaj

Zawsze dbaj o swoje bezpieczeństwo i przekaż swojej rodzinie/bliskim o kierunku wycieczki. Nigdy nie wiesz, czy wszystko przebiegnie zgodnie z planem. Niech ktoś wie, gdzie się znajdujesz i w razie czego będzie mógł powiadomić pomoc, gdy Ty nie będziesz w stanie.

Dłuższe wędrówki wymagają plecaka o pojemności 50 do 80 litrów. Nie jest to mało, ale z czasem przekonasz się, że inaczej nie da rady. Modele o tak dużym litrażu cechuje dobrze rozbudowany oraz stabilny pas biodrowy. Co oczywiście ułatwia jego noszenie. Pamiętaj, że często nieważne jest, ile plecak ma litrów, ale jak racjonalnie się do niego spakujesz. Pakuj tylko to, co koniecznie i nie rób tego na ostatni moment! Tylko proszę, jak zostanie ci kilka litrów wolnego miejsca, nie pakuj rzeczy niepotrzebnych, bo: “o mam miejsce, to wezmę trzecią czapkę i kurtkę!”. Niby można, ale czy na pewno Ci się to przyda? A może lepiej odciążyć plecy i zostawić trochę luzu w razie “w”.

Również ważne i w zasadzie sensowne: Rzeczy najmniej ważne pakujemy na sam dół plecaka, a te, które są potrzebne “pod ręką” powinny znajdować się w małych kieszonkach oraz na górnej warstwie wewnątrz plecaka.

Co można spakować do plecaka turystycznego?

  1. Podstawowe wyposażenie:
    • Mapa terenu i kompas.
    • Apteczka z podstawowymi lekami i plastry.
    • Latarka
  2. Odzież i obuwie:
    • Warstwy ubrań dostosowane do warunków atmosferycznych (również zimowe dodatki w sezonie).
    • Czapka, rękawiczki i kurtka przeciwwiatrowa.
  3. Ekwipunek kuchenny:
    • Kubek termiczny.
    • Lekka kuchenka turystyczna
    • Pojemnik na wodę oraz system filtracji wody.
  4. Prowiant i napoje:
    • Energia w postaci batonów czy suchego prowiantu.
    • Woda i izotoniczne napoje w ilości wystarczającej na dany czas trasy.
  5. Sprzęt biwakowy:
    • Namiot lub hamak, jeśli planujesz nocleg pod gołym niebem.
    • Śpiwór dostosowany do temperatur panujących na trasie.
    • Karimata lub dmuchany materac dla wygody podczas spania.
  6. Higiena osobista:
    • Papier toaletowy.
    • Nawilżane chusteczki.
    • Mydło, pasta do zębów
  7. Dokumenty i pieniądze:
    • Dowód osobisty
    • Gotówka na niespodziewane wydatki.
  8. Multimedia i nawigacja:
    • Aparat fotograficzny lub kamera.
    • Ładowarki i powerbank na prąd.
    • Smartfon z zainstalowanymi przydatnymi aplikacjami nawigacyjnymi.
  9. Pozostałe:
    • Scyzoryk lub nóż turystyczny.
    • Lina ratunkowa i karabinki.
Plecak na wyprawy w góry

Wybór plecaka turystycznego a szlaki górskie

Wysoki plecak będzie irytować w wielu miejscach, gdzie należy mieć na sobie kask – często plecak przy ruchach głowy może zmienić położenie kasku. Omówiony przypadek może zdarzyć się już na tatrzańskich szlakach, które są uważane za te trudniejsze – Orla Perć, Żleb Kulczyńskiego.

Poruszasz się po via ferratach? Wybierz plecak niższy i nie szeroki. Model ten pozwoli Ci na bezproblemowe poruszanie się po ciasnych miejscach oraz nie będzie ocierać o ściany. Niższy plecak nie przeszkodzi, gdy odchylisz głowę do tyłu.

System nośny w plecaku – jak dobrać odpowiedni?

Plecaki o mniejszych litrażach warto znaleźć z siatką dystansującą. O ile ułatwi cyrkulację powietrza i poprawi komfort, tak zwiększy delikatnie wagę plecaka.

Tym większy plecak, tym bardziej rozbudowany system nośny warto brać pod uwagę. Często marki z górnej półki produkujące plecaki oferują szeroką gamę dostosowania systemów nośnych pod indywidualne potrzeby, wzrost czy budowę danej osoby.

Odpowiednia waga plecaka turystycznego

Przy wyborze plecaka warto zwrócić uwagę na jego wagę i porównać gramaturę między różnymi półkami cenowymi. Można wtedy dostrzec, że o ile litraż plecaków się nie różni, to już pewnymi udogodnieniami tak. Niższa/wyższa cena nie bierze się bez powodu a właśnie z braku funkcjonalności lub gorszych/lepszych gatunkowo materiałów. O ile na samym początku plecaki z najniższej półki cenowej wystarczą, tak z czasem zaczniemy zauważać mankamenty, które decydują o ich kwocie końcowej. Zalecam wybór plecaka ze średniej półki cenowej (jeśli fundusze na to pozwalają, tańszy nie zawiedzie, a pozwoli na rozpoczęcie przygody z górami). Gramatura plecaka na wędrówki jednodniowe to okolice 1 kg, większe plecaki to już ciężar o maksymalnie 3 kg.

Czy warto wybrać plecak z kominem?

To zależy od długości wycieczek. W małych plecakach jest to z reguły nie przydatne, w średnich może się przydać, ale warto zainwestować w model, który pozwoli go odpiąć. Duże plecaki z kominem pozwolą na zapakowanie dodatkowego bagażu, co może okazać się zbawienne w planowaniu dłuższych wędrówek.

Z jakiego materiału kupić plecak turystyczny?

Plecaki turystyczne na rynku wykonane są z nylonu – a przynajmniej w znacznej większości. Plecak dodatkowo może być wodoodporny, ale nie jest to czynnik, który powinien przeważyć na jego zakupie. Sam plecak wodoodporny jest dosyć drogi, a w zupełności wystarcza dokupić pokrowiec, którego cena waha się od 50 do 150 zł w zależności od litrażu plecaka.

Warto zwrócić uwagę na plecaki, które posiadają pokrowiec w zestawie, z reguły znajdują się w kieszeni na spodzie.

Gdzie kupić plecak?

Istnieją dwie możliwości.

W sklepie stacjonarnym – osobiście preferuję ten sposób. Nawet jeśli do sklepu mam 30 minut drogi autem, to możliwość dotknięcia materiału, sprawdzenia go osobiście czy wstępnego założenia przemawia bardziej niż zakup “na ślepo” online.

W sklepie internetowym – zakup, który warto poprzeć radą obsługi sklepu, zwłaszcza jeśli ma to być pierwszy plecak w życiu. Z reguły większość renomowanych sklepów posiada kompetentną obsługę, która tylko czeka, aby Ci pomóc.

W obu przypadkach warto sprawdzić recenzje różnych modeli, jak i pamiętać, do jakich celów będzie służyć. Warto jednak po zakupie załadować plecak odpowiednim ciężarem (10-20 kg) i pochodzić jakiś czas po domu. Jeśli plecak posiada system nośny – oczywiście go dostosuj. Nie testuj plecaka w warunkach terenowych. Sklep może nie uznać ewentualnego zwrotu, jeśli plecak okaże się dla Ciebie nieodpowiedni – z racji na ewentualne ślady zużycia.

Jaki plecak turystyczny wybrać w góry?

Podsumowanie

Podsumowując, wybierając plecak turystyczny na wędrówki górskie, należy kierować się kilkoma istotnymi kryteriami. Warto zastanowić się nad rodzajem wycieczek, jakie planujemy – krótkie jednodniowe spacery czy dłuższe wyprawy kilkudniowe. Odpowiedni plecak powinien pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy, ale również nie obciążać nas zbytnio.

Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest plecak, i ewentualną wodoodporność. Możemy także rozważyć zakup plecaka w sklepie stacjonarnym, gdzie możemy osobiście sprawdzić jego parametry, bądź w sklepie internetowym, korzystając z porad obsługi.

o autorze